BIENNALE W WENECJI CIESZYŃSKIEJ - Przygotowania pełną parą :)
Wiosną w Cieszynie wystartuje 3. Biennale w Wenecji Cieszyńskiej!

Biennale w Wenecji Cieszyńskiej to wydarzenie o charakterze międzynarodowym realizowane od 2012 roku. Projekt Biennale obejmuje w szczególności prezentację sztuk wizualnych (m.in. malarstwo, rzeźba, grafika, video, performance) a także muzycznych i poetyckich. Wydarzenie realizowane jest przede wszystkim w przestrzeni publicznej jak również w kilkunastu formalnych i nieformalnych przestrzeniach wystawienniczych.

Podobnie jak w ubiegłym roku impreza odbędzie się w tym samym czasie co Przegląd Filmowy Kino na Granicy. Biennale w Wenecji Cieszyńskiej 2016 rozpocznie się 27 kwietnia. Obecnie organizatorzy oczekują na zgłoszenia artystów, którzy chcieliby zaprezentować swoje prace w ramach tego artystycznego wydarzenia.

Więcej można dowiedzieć się na stronie Festiwalu: http://www.biennale.cieszyn.pl

a także przeczytać w najnowszym artykule Gazety Codziennej:

http://gazetacodzienna.pl/artykul/gospodarka/cieszyn-3-edycja-biennale-w-wenecji-cieszynskiej
31.01.2016

WITKACY kontraatakuje


Co prawda projekt zakończył się już parę tygodni temu, ale to jeszcze nie oznacza, że wspomnienia nie są żywe - jak było? Przeczytajcie sami, co potrafi Witkacy... :)

A i pamiętajcie: ­"lepiej jed­nak skończyć na­wet w pięknym sza­leństwie, niż w sza­rej, nud­nej ba­nal­ności i marazmie" - dość już - do rzeczy: oddajemy głos (pióro, klawiaturę) Maćkowi.

PS. Nieliczne zdjęcia znajdują się w naszej galerii.


„Wyjedziemy na tydzień w Tatry i zrobimy spektakl o Witkacym”, bardzo ambitnie, prawda?

A dodajmy, do tego jeszcze dwie grupy teatralnej działające w zupełnie innych kulturach, i samego
Witkacego, którego twórczość, nawet ta z okresu dziecięcego do najlżejszych nie należy.

Jednak udało się!
Tydzień spędzony pod Zakopanym, w miejscowości Leśnica w pensjonacie prowadzonym był świetną bazą wypadową do miejsc, które interesowały nas najbardziej w Zakopanem. Teatr Witkacego, w którym przy okazji spektaklu, mieliśmy okazję spotkać się z aktorami. Muzea, czyli wille niegdyś zamieszkałe przez Witkacego. A ponad wszystko góry, które jak nic innego przypominały nam, że jesteśmy w zupełnie innym miejscu sprzyjały twórczej atmosferze. Po intensywnych wielogodzinnych próbach, pokonaniu bariery językowej, godzinach rozmów i wymianie myśli udało się stworzyć spektakl poświecony twórczości Witkacego, pt. „Karaluchy Witkacego”. Efekt mogliśmy zobaczyć już w Żywcu, gdzie na widowni oprócz mieszkańców znaleźli się dumni rodzice młodych aktorów.

Spektakl powstał w ramach projektu „Witkiewiczowie i inni, których Tatry zauroczyły” współfinansowanego przez Narodowe Centrum Kultury w związku z programem: „Polsko – Ukraińska Wymiana Młodzieży” Celem programu było także wzajemne poznanie się młodych Polaków i Ukraińców, nabycie wiedzy na temat współczesnej Polski i Ukrainy, pokazanie podobieństw i odmienności kulturowych oraz zapoznanie młodzieży z historią lokalną.

Spektakl oraz warsztaty były prowadzone przez Oksanę Smaliuk oraz Macieja Pezdek – członka Naszej fundacji, który także odpowiedzialny był za część logistyczną i formalną. W spektaklu wzięła udział młodzież z Polski: Aneta Szewczyk, Sylwia Czarnynoga, Jarosław Pietrasina, Piotr Olszewski, Patryk Brasse, Wiktoria Tyc, Szymon Pawlus, Joanna Śleziak, Paulina Bułka, Kinga Sporek, Klaudia Gardas, Julia Stanek. Oraz z Ukrainy: Olha Muza, Sergii Berezetskyi, Diana Kulchytska, Mykhailo Piven, Alina Gaidaichuk, Viktoriya Volova, Sofiia Ruzhanska, Diana Babyak, Vitaliy Maniychuk, Pavlo Baszysty, Daria Sikorska, Ірина Муза. Szczególne podziękowania dla radnego miasta Żywiec – Macieja Gibasa, który objął opiekę nad całym projektem, ułatwiając kontakty z Ukrainą, oraz dzięki swojemu doświadczeniu w podobnych projektach rozwiązując wszelkie formalne problemy.

Dziękujemy także: Miejskiemu Centrum Kultury w Żywcu, Walentynie Pasicznyk, Iwonie Grodzkiej, Andrzejowi Kurpiel, Lilianie Pleńkowska, Anna Mucha, Ewie Tomaszewska, Kuba Moczyróg, Damianowi Drozdek, rodzicom, kierowcom oraz wszystkim zaangażowanym w projekt Polsko – Ukraińskiej Wymiany Młodzieży.
19.10.2015

Pracujemy nad stroną :)
Drodzy odwiedzający!

Cieszymy się, że trafiliście na naszą stronę, mamy nadzieję, że póki co... materiały dotychczas na niej zamieszczone zaspokoją - choć na chwilę - Waszą ciekawość o nas :D
Niebawem jeszcze więcej informacji.

Tymczasem zapraszamy na - jak co roku - na wielką, wielką, ogromną.... GALĘ.

O Niej, organizatorzy piszą tak:

"Drodzy Studenci i Studentki, Gwiazdy i Gwiazdeczki, a przede wszystkim Wy, Pierwszoroczni!

Mamy niebywałą przyjemność zaprosić Was na niezwykłą noc pełną blasku i świateł reflektorów! Czeka na Was niepowtarzalna okazja przejścia się po czerwonym dywanie u boku Meryl Streep, Antonio Banderasa, a nawet... studentów starszych roczników! Poradźcie się współlokatorów, mam i pani portierki, którym profilem pozować do zdjęć, albowiem tak się bawi Hollywood!

Zanim jednak staniecie się pełnoprawnymi członkami Akademii Filmowej, będziecie musieli dowieść swojego talentu podając się szeregowi zadań, których tajniki znane są tylko amerykańskim celebrytom.

Na wszystkich Pierwszorocznych czekamy 27 października w akademiku „Uśka” o godzinie 21:00.
Całą resztę sław zapraszamy do Klubu Studenckiego Panopticum (w Cieszynie) już od 21:30".

https://www.facebook.com/events/477002922469559/

17.10.2015

Powered by CuteNews